Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mini Earthball
Ultimele subiecte
» Legendele palatului: doctorul Hur Jun
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeDum Noi 30, 2014 9:59 pm Scris de mariea2001

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.06-10
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeDum Feb 09, 2014 7:15 am Scris de jenionica

» ASI-Împotriva destinului
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeMier Dec 25, 2013 12:16 pm Scris de andrutza6600

» Dragoste si pedeapsa
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeVin Iul 12, 2013 7:17 pm Scris de yunoz

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.51-55
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeDum Iun 23, 2013 1:37 am Scris de mirela

» MTVCLICK.com
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeMar Mai 07, 2013 12:13 am Scris de tero25

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.11-15
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeJoi Mai 02, 2013 5:39 am Scris de cristina filip

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.56-60
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeMier Mai 01, 2013 1:25 am Scris de alinuta

» Princess Ja Myung ( 2009 )
Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG I_icon_minitimeLun Apr 22, 2013 6:45 am Scris de Admin

Arată adresa IP
Locatia

Sign by Danasoft - Get Your Sign

free Live Traffic
Free flag counter
visitors by country counter
flag counter
Registrazione motori
registrazione sito Submitdomainname.com
TraficAutomat
EnterClick promovarea online

Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG

In jos

Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG Empty Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG

Mesaj Scris de Admin Joi Noi 17, 2011 6:53 am


Vrei sa ascunzi anumite fisiere de ochii iscoditori ai celor din jur


1.Creaza in C: un director numit Test.
2.Cauta o poza (care va fi folosita drept paravan) si copie aceasta poza in directorul Test. Sa presupunem ca numele pozei este test.jpg.
3.Copie in acest director fisierele pe care vrei sa le ascunzi.
4.Selecteaza acum toate fisierele din directorul Test, da click dreapta si apasa pe Send To -> Compressed (zipped) Folder (figura 1). Poti folosi pentru acest pas orice tip de arhivator: WinRar, 7-zip. Ideea este sa pui toate fisierele intr-o arhiva comuna.
5.In urma pasului de mai sus va rezulta un fisier (depinde de numele fisierelor din componenta). Sa presupunem ca numele lui este test.zip. (figura 2)
6.Apasa acum tasta de Windows + R si scrie “cmd” dupa care apasa Enter.
7.In fereastra care se deschide scrie: “cd /” (cu tot cu backslash) si apasa Enter.
8.Scrie apoi “cd Test” si apasa Enter.
9.Scrie “copy /b test.jpg + test.zip poza.jpg“. (figura 3). In aceasta comanda, daca imaginea ta se numeste altfel decat test.jpg, inlocuieste test.jpg cu numele imaginii tale. La fel si pentru test.zip.
10.In acest moment vei avea in directorul Test o noua imagine cu numele poza.jpg. Aceasta arata identic cu imaginea pe care ai copiat-o inital in director (o poti deschide cu orice program de vizualizat imagini. Nu va trezi nici o banuiala.), dar contine si fisierele pe care vrei sa le ascunzi.
Pentru a avea acces la fisierele ascunse trebuie sa deschizi fisierul imagine poza.jpg cu un program de arhivare (click dreapta pe fisier -> Open With -> alegi program). Poti folosi orice program: Winzip, WinRar, 7-Zip etc.

Aceasta metoda este foarte eficienta atunci cand vrei sa ascunzi fisiere mici (in general fisiere text, documente). Este evident ca o sa trezeasca banuieli o poza care are mai mult de 5-6 MB, asa ca folositi-o intelept.

Update: Am dezvoltat un mic programel pentru automatizarea acestui proces. Mai multe detalii aici.

figura 1


Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG Hide1_10

figura 2


Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG Hide2_10

figura 3


Cum ascunzi fisiere intr-o imagineJPEG/GIF/PNG Hide3_10
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2746
Reputatie : 24
Data de inscriere : 15/04/2011

https://filme-seriale.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum