Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mini Earthball
Ultimele subiecte
» Legendele palatului: doctorul Hur Jun
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeDum Noi 30, 2014 9:59 pm Scris de mariea2001

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.06-10
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeDum Feb 09, 2014 7:15 am Scris de jenionica

» ASI-Împotriva destinului
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeMier Dec 25, 2013 12:16 pm Scris de andrutza6600

» Dragoste si pedeapsa
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeVin Iul 12, 2013 7:17 pm Scris de yunoz

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.51-55
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeDum Iun 23, 2013 1:37 am Scris de mirela

» MTVCLICK.com
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeMar Mai 07, 2013 12:13 am Scris de tero25

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.11-15
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeJoi Mai 02, 2013 5:39 am Scris de cristina filip

» Dragoste si pedeapsa - online - ep.56-60
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeMier Mai 01, 2013 1:25 am Scris de alinuta

» Princess Ja Myung ( 2009 )
Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau I_icon_minitimeLun Apr 22, 2013 6:45 am Scris de Admin

Arată adresa IP
Locatia

Sign by Danasoft - Get Your Sign

free Live Traffic
Free flag counter
visitors by country counter
flag counter
Registrazione motori
registrazione sito Submitdomainname.com
TraficAutomat
EnterClick promovarea online

Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau

In jos

Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau Empty Cum sa implementezi RSS pe website-ul tau

Mesaj Scris de Admin Joi Noi 17, 2011 6:31 am


Acest tutorial pleaca de la premisa ca sit'ul dumneavoastra este unul dinamic (PHP+MYSQL).


1. Faci un fisier php rss.php cu urmatorul cod.
rss.php:

Cod:

<?php
header("Content-type: text/xml");
echo "<?xml version=\"1.0\" encoding=\"UTF-8\"?>"; 
// Seteaza versiunea de rss
echo "
<rss version=\"2.0\"> ";
// Initializam XML'ul.
echo "
  <channel>
    <title>SitulTau.com News Feed</title>
    <description>Cele mai noi stiri bla bla bla</description>
    <link>http://www.situltau.com/</link>"; 
    // Creeaza o conexiune la baza ta de date.
    require("includes/connection.php"); 
    // Interogheaza baza de date pentru ultimele 10 rezultate.
    $data = mysql_query("SELECT * FROM table ORDER BY id DESC LIMIT 10");
    while($row = mysql_fetch_array($data)) 
    {
       
    // Continuam cu inserarea celor 10 obiecte ce vor fi incluse in sectiunea <item> a xml'ului.
    echo "
    <item>
      <link>http://www.situltau.com/news.php?id=".$row[id]."</link>//news.php este un link generic... de dragul exemplului
      <guid isPermaLink=\"true\">http://www.situltau.com/news.php?id=".$row[id]."</guid>
      <title>".$row[titlu]."</title>//.$row[titlu]. //extrage din baza de date titlul articolului/stirii
      <description><![CDATA[".$row[content]."]]></description>//extrage din baza de date continutul articolului
       
    </item>"; 
}
 
echo "
  </channel>
</rss>";
?>

2. In fisierul rss.php ar am observat ca el se conecteaza la o baza de date cu ajutorul unui fisier numit de noi "connection.php". Probabil va intrebati ce contine acest fisier. El contine liniile necesare conectarii la serverul de baze de date mysql si la baza de date propriu-zisa.

connection.php:
PHP Code:

Cod:

<?
@mysql_connect('host_baza_de_date' , 'username' , 'parola') or die('Eroare-- nu ma pot conecta la server');

@mysql_select_db('numebazadedate') or die('Eroare nu ma pot conecta la baza de date');
?>

Dupa cum observati din rss.php[require("includes/connection.php")] fisierul connection.php rezidua in folder-ul includes din root'ul sitului.

Modificati acest script conform nevoilor voastre si "you are ready to go"!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2746
Reputatie : 24
Data de inscriere : 15/04/2011

https://filme-seriale.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum